Başkanın Mesajı

Hasan Kılca - Karatay Belediye Başkanı

Kıymetli aileler ve sevgili çocuklar;

Kadim medeniyetimizin ve bu toprakların ilmini, üretkenliğini, çalışkanlığını bilmenin; tarihleri aşıp gelerek bugüne ulaşmış isimleri okumanın, anlamanın ve geleceğe taşımanın mühim bir vazifeyi yerine getirmekle eşdeğer olduğuna inanıyoruz.

Bizim insanımız bu ilmi, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle tarihin hiçbir safhasında boş durmamış, kendi dönemlerindeki en büyük buluşları insanlığın hizmetine sunmuştur. Bugün dahi gelişmekte olan teknolojinin bir çok temel kaynağı bu projemizde işlediğimiz değerlerimizin ortaya koydukları büyük buluşlar ve fikirlerden beslenmektedir.

Dünümüzün ve bugünümüzün önemli bilim insanlarını “Tarih Yazan Çocuklar Karatay’da” isimli projemizde buluşturduk. Her birini tek tek işleyerek siz kıymetli çocuklarımıza sunuyoruz. Nice buluşları insanlığa kazandırmış bu önemli şahsiyetlerimiz, medeniyetimizin değerleriyle yoğrulmaya devam ediyor. İnanıyorum ki sizler de insanlığa dokunacak nice çalışmalar ortaya koyacak, ülkemizi dünya sahnesinde hep bir adım öne taşıyacaksınız. Tıpkı burada işlediğimiz hayatlarda olduğu gibi ileride içinizden nice isimler çıkacağına inanıyorum.

Bu inancımızı perçinleyecek çalışmalarla sizlere destek olmaya her zaman devam edeceğiz. Zira Karatay Belediyesi olarak eğitim yatırımlarına, desteklere ve projelere verdiğimiz önemi yakınen biliyorsunuz. Yeni yaptığımız okullar ile çok daha fonksiyonel eğitim ortamlarını sizlere sunuyoruz. Sadece okul değil, ilçemiz artık bir Bilim ve Sanat Merkezi’ne de sahip. Karatay Bilim ve Sanat Merkezi’miz hizmete başladı. Üretmeyi ve araştırmayı seviyorsanız bilim ve sanat merkezimizi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Günümüzün gelişen dünyasını yakından takip ederek güncel projeleri de ilçemize kazandırmayı mühim bir görev olarak görüyoruz. Bunun en güzel örneği ise “Robokaratay” projemiz. 11 okulumuzda uygulamaya başlayacağımız proje ile özellikle kodlama ve robotik alanında bir başka süreci de başlatmış oluyoruz.

Tüm bu çalışmaların temelinde merak ve araştırma duyguları yatıyor. Sizlerin bu duygularınıza dokunmak için başlattığımız kampanya kapsamında Türkiye’de bir ilk olarak ilçemizdeki tüm okullara yani 146 okulumuza “TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı” kurduk. Bu kitaplıklarımızda 17 bine yakın yayını öğrencilerimizin istifadesine sunduk. Bununla da yetinmedik ve oluşturduğumuz kayıt ekranı üzerinden ilçemizdeki tüm lise öğrencilerimizi “TÜBİTAK Bilim ve Teknik” dergisine, yine aynı şekilde ilçemizdeki tüm ortaokul öğrencilerimizi “TÜBİTAK Bilim Çocuk” dergisine abone yaptık. Bu dergiler aylık yayınlanıyor. Yani her ay öğrencilerimizin evlerine alanında tek olan bu özel dergileri ulaştıracağız.

Tüm bu eğitim yatırımlarımızı sporla desteklemezsek eksik kalacaktı. Hiç zaman kaybetmeden Karatay Spor Okulları projemizi hayata geçirdik. İlk yılımızda 1000 sporcunun üzerinde bir sayıya ulaştık. Şu anda kulübümüzde milli sporcularımız var. Karatay’ımızın spor alanındaki bu potansiyeli heyecanımızı katladı. Baktık ki bazı okullarımızda halı saha yok. Hemen kolları sıvadık ve 30 okulumuza aynı anda FIFA normlarına uygun suni çim halı saha yapımına başladık. Bir çok halı sahamızın yapımını tamamladık bile.

Kıymetli yavrularımız;

Sadece bazılarını saymış olduğum bu yatırımlarımız, desteklerimiz, projelerimiz sizler için. Bu heyecanımızın kaynağı sizlersiniz. Yeter ki sizler geçmişten kopmadan yarınlara emin adımlarla yürüyün. Bizler her anınızda tüm imkanlarımızla yanınızdayız.

Bu duygu ve düşünceler çerçevesinde, gözleri pırıl pırıl siz evlatlarımızın yüreğimizde oluşturduğu heyecan, umut ve inançla başlattığımız “Tarih Yazan Çocuklar Karatay’da” projemizin güzel neticelere vesile olmasını diliyorum.

Selam, sevgi ve muhabbetlerimle…


Hasan Kılca
Karatay Belediye Başkanı